• Mravlja kiselina (metanska kiselina) - 85%
  • Mravlja kiselina (metanska kiselina) - 85%
  • Nemoj propustiti priliku!

Mravlja kiselina (metanska kiselina) - 85%

Cijena
7,50 €
Šifra oglasa: 30340001

Osnovne informacije

Lokacija
Splitsko-dalmatinska, Split, Sućidar

Opis oglasa

Mravlja kiselina (ili metanska kiselina, eng.: formic acid) najjednostavnija je karboksilna kiselina kemijske formule HCOOH. To je bistra bezbojna tekućina oštra prirodna mirisa. Na koži uzrokuje mjehuriće, koža pocrveni i razvijaju se bezopasni plikovi. Sama se oksidira s CO2 i H2O. Luče je mravi, po čemu je i dobila ime. Nalazi se u žalcu mrava i pčela, u znoju, mokraći, meduzi, gusjenici te u nekim biljkama (kopriva). Njezine se pare na zraku mogu zapaliti. S vodom stvara azeotropnu smjesu (77,5% kiseline) koja vrije na 107,3 °C. Zagrijavanjem mravlje kiseline s koncentriranom sumpornom kiselinom dobiva se ugljikov monoksid (CO).

Mravlja kiselina jaka je i reducirajuća organska kiselina; otapa mnoge metale, a potom se razvija vodik i nastaju njezine soli, formijati. Latinski naziv za mravlju kiselinu je acidum formicum pa se zato njezine soli nazivaju formijati. Jako je redukcijsko sredstvo (prema Tollensovom i Fehlingovom reagensu).

Dobiva se kao sporedni proizvod u proizvodnji octene kiseline, a rabi se u kožarstvu (industrijskoj preradi kože) i proizvodnji kaučuka, za bojenje vune, pčelarstvu (za ljetnu varoju), konzerviranje voćnih sokova i silažu krme.

Pod utjecajem svjetlosti i topline, raspada se na CO i H2O što uzrokuje porast tlaka u spremniku. Zato se spremnici za HCOOH obično rade od tamne plastike i sa samoventilirajućim zatvaračima. Bocu koja je dulje vrijeme bila neotvarana, valja prvo ohladiti radi snižavanja tlaka plina unutra, a zatim iza zaštitne površine (pleksiglas, drvo) uz dobru ventilaciju polagano otvoriti bocu nakon čega će plin izaći zajedno s nešto plinovite HCOOH. Pričekati da se boca vrati na sobnu temperaturu te isto ponoviti. Boca se može ohladiti u običnom hladnjaku (4°C), iako je talište HCOOH nešto iznad 8°C, a budući da joj volumen pada razmjerno s temperaturom.


Mravlju kiselinu u prodaji možemo naći različte koncentracije, ali često mnogo veće koncentracije nego što je potrebno u kontroli varoje. željenu koncentaciju možemo dobiti primjenom sljedeće formule:

(85 g FA) : (100 g rastvora) = (60 g : X )

X = (100X60) / 85 = 70,59

Naime, ako raspolažemo sa komercijalnim pakovanjem 85% mravlje kiseline, to znači da se u 100 grama 85% rastvora nalazi 85 grama iste mravlje kiseline. 60% mravlju kiselinu ćemo dobiti po već navedenoj proporciji iz koje izlazi da za dobivanje 100 ml. 60% mravlje kiseline, po formuli treba uzeti 70.59 ml 85% kiseline, međutim, kiselina ima nešto veću gustoću od jedan, pa je neophodno dobivenu vrijednost (70.59) podijeliti sa 1.198 što predstavlja specifičnu gustoću mravlje kiseline. Konačna vrijednost je 58.92. Znači, za dobivanje 1000 ml. (1 l.) 60% rastvora mravlje kiseline, treba u posudu od 1 litre najprije uliti 100 ml. destilirane vode, a zatim dodati u vodu 589,20 ml. 85% mravlje kiseline i ostatak do 1000 ml. dopuniti destiliranom vodom. Tako smo dobili 1 litra 60% mravlje kiseline. Pri pravljenju rastvora neophodno je uvijek dodavati kiselinu u vodu, nikako obrnuto (nikada VUK – voda u kiselinu) jer to može dovesti do oslobađanja značajne količine toplote, pucanja staklene posude sa kiselinom i povređivanja.


Cijena za 1 litru je 7,50€.

Karta

Mongostin1

Svi oglasi ovog oglašivača
Korisnik je verificirao broj telefona u državi: Hrvatska
Korisnik nije trgovac te na njega nisu primjenjive EU odredbe o zaštiti potrošača
  • Adresa:  21000 Split, Splitsko-dalmatinska, Hrvatska
Oglas objavljen
13.11.2024. u 18:54
Do isteka još
Oglas prikazan
4365 puta

Mongostin1

Svi oglasi ovog oglašivača
Korisnik je verificirao broj telefona u državi: Hrvatska
Korisnik nije trgovac te na njega nisu primjenjive EU odredbe o zaštiti potrošača
  • Adresa:  21000 Split, Splitsko-dalmatinska, Hrvatska